Oslavy 100. výročí vzniku ČSR

23.09.

Oslavy 100. výročí vzniku ČSR

15:30 Náměstí Šeberov,

15:30         Slavnostní zahájení výstavy obrazů místního občana Ladislava Kulhavého ve špejcharu. Výstava bude dále otevřena ve dnech 24. – 30. září 2018 ve všední dny od 10:00 do 21:30 hodin a v sobotu a neděli od 13:00 do 20:00 hodin.

16:30         Okolo nedalekého památníku obětem obou světových válek byly zasazeny 4. května 1919 na oslavu zřízení našeho samostatného státu 4 lípy. Jedna lípa dostala jméno Masarykova, druhá Wilsonova, třetí je Lípou legionářů a čtvrtá zasazena na počest všech “kdož jakýmkoli způsobem se zasloužili o naší samostatnost”. Abychom navázali na tuto tradici, zasadíme na nově upravené prostranství před vchodem do špejcharu z ulice V Ladech lípu ke 100. výročí vzniku ČSR. 

17:00         Slavnostní otevření nového šeberovského náměstí spojené s odhalením pamětní desky a úvodním slovem. Děti ze Základní školy V Ladech zazpívají “šeberovskou hymnu”.

17:15         Pořad skupiny Sestry Havelkovy s orchestrem nazvaný „100 let První republiky", doplněný o originální módní přehlídku kolekce rób, doplňků a šperků První republiky ze sbírek Vlaďky Dobiášové. 

Pořad „100 let První republiky" v provedení skupiny Sestry Havelkovy navodí skvělou swingovou hudbou období 20. – 40. let minulého století atmosféru té doby. Atmosféru, v které vznikl náš samostatný stát, v jehož čele povstal z exilové vlády první demokratický prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Byla to doba poválečná, bouřlivá, plná očekávání, obav i nejistot, ale zároveň přinášela velkou úlevu a uvolnění po mnoha letech útrap národa. Svoboda se slavila všude, hudbou i tancem. V ulicích lidé vítali novou dobu i vládu s nadějnou vyhlídkou na lepší časy.      

Vintage módní přehlídka První republika nabídne jedinečný vhled do módy vzniku našeho samostatného státu. V nově vzniklé republice zavládla svoboda a optimismus, který se projevoval v kultuře, umění i v módě. Jedinečná kolekce rób, doplňků a šperků První republiky ve vlastnictví známé sběratelky paní Vlaďky Dobiášové vznikala dlouhá léta a dnes má nevyčíslitelnou muzejní hodnotu. Krom dobové autentičnosti mají modely i zajímavou historii, spojenou s jejich původními majiteli. Všechny totiž pocházejí z šatníků slavných osobnosti té doby. Na mole uvidíte originální oblek Svatopluka Beneše, svrchníky Maxe Švabinského, oblečení Adiny Mandlové, šátek Oldřicha Nového, kabelky a kloboučky Věry Ferbasové, šaty Olgy Scheinpflugové a Nataši Gollové a mnoho dalších modelů. 

19:15         Zakončení oslav